Loading

Sıkça Sorulan Sorular

Servisimizde , hizmet vermeyi mümkün olduğunca kolay ve sorunsuz yapmak istiyoruz. Aşağıda, sık sorulan bazı sorular bulunmaktadır. Sorunuz aşağıda listelenmiyorsa, 0-216 374 31 37 numaralı telefondan Servis  ekibimize başvurmaktan çekinmeyin.

Yeni bir arabam var; garantimi geçerli tutmak için bakım için bir bayiye götürmem gerekiyor mu?

Yok hayır! Eski düzeni unutun. Üreticinin verdiği talimatlara uyduğunuz sürece (kullanım kılavuzunda bulunabilir), garantiniz geçerlidir.Servisimizde, daima üreticinin bakım çizelgesini takip ediyoruz. Garantinizin geçerli kalmasını ve arabanızın güvenli kalmasını sağlamalısınız

Aracımın veya aracın garantisini yürürlükte tutmak için ne yapmam gerekiyor?

Aracınıza, kullanım kılavuzunda veya garanti kitapçığında belirtilen aralıklarla bakım yaptığınızdan emin olun ve aracınızın bakımı hakkında net kayıtlar bulundurun. Tarih, parçaları monte edilmiş, araç tanıma numarası ve kilometre faturasında kaydedildiğinden emin olun. Makbuzlarınızı güvenli bir yerde tutun. Kullanım kitapçığında veya garanti kitapçığında bir servis günlüğünüz varsa, kullanmanızı kesinlikle öneririz

Arabam kiralık bir araçtır. Ben bakımdan sorumlu muyum?

Bir arac kiralansa dahi, aracın kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde aracın iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereken tüm bakım ve onarımları aracı aldığınız kiralama şirketine bildirmeniz gereklidir.

Servis kontrolleri hangi aralıklarla yapılması gerekiyor?

Kullanım kılavuzunu kontrol edin. Belirli parçalar ve servis bakımıyla ilgili olarak ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verecektir. Iyice okuyun ve herhangi bir istisna veya ağır hizmet notasyonları var mı not edin. Garantiler, tüketiciyi korumak için vardır ancak şartları yerine getirmeniz gerekir.

Yeni aracım, fren işi veya diğer onarımlar gibi düzenli olarak planlanan bakım dışında başka onarımlara ihtiyaç duyarsa ne olur? Bu onarımlar için bayiye geri dönmem gerekiyor mu? Bu onarımlar garanti kapsamında mı?

Aracınızın bakım ve onarım yerinin seçimi size aittir. Bununla birlikte, muhtemelen garantili herhangi bir onarım için arabayı satıcıya geri götürmeniz gerekecektir. Kapsanan onarımların hangileri olduğuna emin olmak için garantinizi iyice kontrol edin.

Satış sonrası parçaların kalitesi orijinal ekipman parçaları ile nasıl kıyaslanır?

Bazıları aynı tedarikçi tarafından üretilmektedir ve orijinal ekipman parçalardan daha uzun süre garantide olabilmektedir. Her zaman Orijinal parça kullanımından yanayız.

Trıger kayışı nedir ve benimkinin değiştirilmesi gerektiğini nasıl bilebilirim?

Trıger kayışı, motorun çalıştığı sürece aşınan parçalarındandır. Trıger kayışınızı her 60.000 km de bir değiştirilmelidir, ancak her üretici farklıdır. Doğru değiştirme aralığını belirlemek için kullanım kılavuzunuza yada Servisinizden bilgi almalısınız.

Fren hidroliği gerçekten değiştirilmelidir mi?

Ortalama sürücü frenlerini yılda 75.000 kez kullanıyor ve her seferinde çalışacakları kabul ediliyor. Günümüzün fren sistemleri hidroliktir ve hidrofilik olan fren sıvısını kullanır, yani havadaki nemi emebilir. Hidrolik sistem içinde nem olduğunda korozyon oluşur ve fren parçaları arızalanır. Korozyonu kontrol altında tutmak için fren sıvısı periyodik olarak temizlenmelidir. Bu prosedür pahalı değildir ve birçok koruyucu bakım programına dahil edilmiştir. Fren hidroliği dikkatli kullanılmalıdır. Plastikleri eritebilir veya aracınızın boyasını çıkarabilir.

Antifriz ne sıklıkta değiştirilmelidir?

Antifriz iki yılda bir önemli katıkların oksidasyonu ve bozulması nedeniyle değiştirilmelidir. Bu katkı maddeleri su pompasını yağlar ve metal parçalarını pas ve oksidasyona karşı korur. Ayrıca soğutma hortumlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olurlar. Bugün, katkı maddelerini değiştirerek eski antifrizleri geri dönüştürebilir ve temizleyebiliriz. Antifriz çok toksiktir ve çevre dostu değildir, bu nedenle geri dönüşüm mantıklıdır. Motor çalışma sıcaklıklarını uygun aralıkta tutmak için motorun termostatı her 2 yılda bir değiştirilmelidir.